Jólléti útmutató

Frissítve: 2025. április 21.

Az online és offline jólléted egyaránt fontos számunkra. Szeretnénk, ha úgy éreznéd, te irányítod a TikTok-élményt, és úgy használod a technológiát, ahogyan neked megfelelő. A te, és tágabb közösségünk hatékonyabb támogatása érdekében a TikTok szakértőkkel együttműködve olyan eszköztárakat dolgoz ki, amelyek segítségével mindenki megismerheti jólléte javításának lehetőségeit, és támogató jellegű online közösség jöhet létre.

Hogyan mérd fel digitális jóllétedet?

A digitális jóllét az egyén mentális és fizikai egészségi állapotát jelenti a digitális vagy online tevékenységek vonatkozásában. Ide tartozik az, hogy az illető hogyan lép kapcsolatba a technológiával és az internettel, és fontos tényezője a digitális eszközökkel és az online tartalmakkal való egészséges és kiegyensúlyozott kapcsolat támogatása.

A digitális jóllét értékeléséhez önismeretre van szükség. Felmérheted, hogy digitális szokásaid hogyan hatnak testi és lelki egészségedre:

A képernyőidő értékelése

Érzelmi állapot felmérése képernyőidő után

Az alvási szokásokra és azok minőségére való odafigyelés

A produktivitás felmérése az online tevékenységek után

Az online bevonódás értékelése

Az online adatvédelmi és biztonsági gyakorlatok értékelése

Az online fogyasztás figyelembe vétele

Min érdemes elgondolkodni a képernyőidő kapcsán

Ahogy a technológia továbbra is kiegészíti mindennapjainkat, mindannyian találhatunk módot arra, hogy kialakítsuk az egyensúlyt digitális jóllétünk során.

Bemutatjuk az Internet Matters szakértőivel közösen készített 7 kérdést, amely segít abban, hogy együtt elgondolkodjatok az egészséges és kiegyensúlyozott szokásokról a digitális világ kapcsán, és közösen alakítsátok ki ezeket.

A használat előtt
  • Mit akarok kihozni ebből az online töltött időből?
    Szeretnél kapcsolatba lépni a barátaiddal? Kikapcsolódni? Szórakozni? Ha átgondolod az elvárásaidat, mielőtt valamibe belevágnál, könnyebb lesz majd elgondolkodni azon, hogy mi befolyásolta a viselkedésedet, és hogy az élmény az elvárásaidnak megfelelően alakult-e.
  • Nem kellene most mással foglalkoznom?
    Milyen dolgokat kell előnyben részesítenem? Milyen sorrendben kéne csinálnom a dolgaimat? Egy tevékenység megkezdése előtt ez a gyors ellenőrzés segíthet abban, hogy az ne legyen negatív hatással a nap egy másik részére.
  • Jó hatással lesz ez a tevékenység a napom további részére?
    Ki tudnád próbálni az interneten látott receptet a vacsorához, amelyet később barátaidnak készítesz? Tudnál a készségeidnek, tapasztalataidnak vagy érdeklődési körödnek megfelelő tartalmat létrehozni? Szeretne valamelyik barátod vagy családtagod bekapcsolódni abba, amit csinálsz? Akkor hozzuk ki a legtöbbet abból, amit teszünk, ha átgondoljuk, hogy a napunk során hogyan passzolhatnak össze a dolgok.
A használat során
  • Hogy érzem magam – az elején, közben és a végén?
    Megváltozott az, ahogy érzek? Jobban vagy rosszabbul érzem magam? Úgy érzem magam, ahogy vártam? Mi befolyásolta az érzéseimet? Jó szokás egy kicsit elgondolkodni azon, hogy hogyan érzed magad egy tevékenység előtt, közben és után. Segíthet felismerni, hogy mi hogyan befolyásolja a közérzetedet - akár pozitív, akár negatív irányban.
A használat után
  • Hogyan töltöttem az időmet?
    Tanultál valami újat? Megnéztél egy valaki más által készített videót? Te magad készítettél valamit? Ha elgondolkodunk azon, hogy mit tettünk, és nem csak azon, hogy mennyi ideig tettük, ez segíthet megérteni a motivációinkat, hogy a jövőben tudatosabbak legyünk a cselekedeteinkkel kapcsolatban.
  • Megtettem, amit elterveztem?
    Volt-e terved, és tartottad-e magad hozzá? Nem volt terved, és mi lett az eredménye? Számítottál arra, hogy azt fogod tenni, amit tettél? Mi vezérelte a tetteidet? Az ilyen visszatekintés segíthet megérteni a viselkedésünket és azt, hogy mi lehet ránk hatással.
  • Lehettek volna jobbak a tapasztalataim?
    Mi sikerült jól? Mi nem ment jól? Miért? Ha végiggondolod, hogy legközelebb mit tehetnél másképp, vagy mi okozta a legnagyobb örömet egy tevékenységben, az javíthatja a következő élményedet!

Eszközök a digitális jólléted támogatására a platformon

A TikTok digitális jólléti funkciói segítenek neked – vagy a gondviselésed alatt álló kamasznak –, hogy odafigyeljen az online töltött időre. Ezen felül korlátozzák a nem mindenki számára megfelelő tartalmat. Ezek a beállítások a régiódtól és az alkalmazás verziójától függően változhatnak.

A Napi képernyőidő olyan funkció, amellyel meghatározhatod, hogy mennyi időt szeretnél naponta a TikTokon tölteni. A TikTokon minden 18 éven aluli felhasználó fiókján automatikusan be van állítva a napi 60 perces képernyőidő-korlátozás.

A Képernyőidő-irányítópult egy könnyen elérhető funkció, amely áttekintést nyújt arról, hogyan és mikor használod a TikTokot. Feliratkozhatsz a „Tájékoztatás heti képernyőidőről” funkcióra is, hogy ezeket az áttekintéseket egyenesen a postaládádba küldjük. Így tudatosabban dönthetsz a használatról, és jobban összpontosíthatsz használat közben.

A Képernyőidő-szünetek olyan funkció, amely szünet beiktatására szólít fel bizonyos – általad megszabott – megszakítás nélküli képernyőidő után.

A Korlátozott mód egy olyan beállítás, amely korlátozza az olyan tartalmak megjelenítését, amelyek nem minden közönség számára megfelelőek. A fiók beállításain keresztül lehet be- vagy kikapcsolni. A Korlátozott mód is azok közé a funkciók közé tartozik, amelyeket a szülő közvetlenül vezérelhet, ha a Családi biztonság beállítás be van kapcsolva.

Íme néhány tovább forrás, ha többet szeretnél tudni a digitális jóllétről.

A nehézségekkel küzdő közösségi tagok támogatása

A TikTok-közösség tagjainak biztonsága és jólléte a legfőbb prioritásunk. Mindannyiunk felelőssége, hogy segítsük egymást, és így mindenki biztonságban és támogatva érezze magát a mentális problémákkal való küzdelem során.

Amikor valakinek az öngyilkossággal vagy az önbántalmazással kapcsolatos gondolatai merülnek fel, akkor a legvalószínűbb, hogy barátaihoz és közösség tagjaihoz fordul. A barátoknak és a közösség tagjainak valószínűleg feltűnik, ha valaki nehézségekkel küzd. De tudod-e, mit kell tenned, ha valakin segíteni szeretnél?

A kutatások azt mutatják, hogy a támogatás bizonyos módjai biztonságosabbak és hatékonyabbak, mint mások. Íme néhány tanács, amelyek segítenek reagálni az öngyilkosság vagy az önkárosítás gondolatával foglalkozó személyre.

A küzdelem jelei

Fontos felismerni a küzdelem jeleit:

  1. Az öngyilkosságról vagy önkárosításról való közvetlen kijelentések, például „meg akarom ölni magam”, az élete befejezésére vonatkozó kívánságok vagy módszerek említése, a közelmúltban elkövetett önkárosításról készült videók megosztása.
  2. Öngyilkosságról vagy önkárosításról való közvetett kijelentések. Néha az emberek enyhébb nyelvezetet használhatnak, például „bárcsak megszűnne ez a fájdalom”, „már nem bírom tovább”.
  3. Sírás, megjegyzések arról, hogy feldúltnak, reménytelennek, szorongónak érzi magát, vagy alvásproblémái vannak.
  4. Fokozott meggondolatlanság és a kockázatvállalás jelei a közelmúltban.
  5. A zaklató és bullying típusú megjegyzések miatti elkeseredés jelei.
  6. Utalások mindennapi feladatokkal, például alvással, zuhanyozással vagy öltözködéssel kapcsolatos szokatlan nehézségekre.

A kapcsolat MEGTEREMTÉSÉHEZ vezető lépések

Hogyan reagáljunk arra, ha valaki küszködik? Kövesd az alábbi lépéseket a kapcsolat MEGTEREMTÉSÉHEZ!

LAZÍTS
  • Nehéz hatékonyan reagálni, ha stresszes vagy. Mielőtt bármit tennél, vegyél néhány mély lélegzetet, lazítsd el magad, és csillapítsd le a gondolataidat.
  • Ne feledd, hogy nem egyedül te vagy a felelős mások biztonságáért; mások is rendelkezésre állnak, hogy segítsenek. Nem kell bekapcsolódnod az ilyen beszélgetésekbe, ha erre nem érzed magad felkészülve.
  • Gondold végig, hogy milyen segítséget tudsz biztonságosan nyújtani, és milyen források állnak rendelkezésedre. Fontold meg, hogy egy segélyvonalhoz vagy egy megbízható felnőtthöz fordulsz, hogy megbeszéld vele aggodalmaidat, és segítséget kérj annak megtervezéséhez, hogy hogyan lenne a legjobb reagálni.
  • Gyakran segít, ha előzőleg összeszeded és leírod a gondolataidat.

REAGÁLJ

Ha reagálunk valakire, aki küszködik, az segíthet neki, hogy kevésbé érezze magát egyedül, és érezze a támogatást. Öt lehetőség a reagálásra:

  1. Ha úgy érzed, hogy valaki élete közvetlen veszélyben van, fontold meg, hogy felhívod a segélyszolgálatot, egy helyi válságvonalat, vagy akár szakszerű orvosi segítséget kérsz. A legjobb, ha ezt a válsághelyzetben lévő személy együttműködésével tesszük, és vele maradunk, amíg ő közvetlenül segítséget kér.
  2. Ha valaki élete nincs közvetlen veszélyben, fontold meg, hogy egy megbízható felnőtthöz, helyi válságvonalhoz vagy szakemberhez fordulsz segítségért.
  3. Ha olyan tartalmat látsz, amely sérti a TikTok Közösségi irányelveit, az alábbi lépéseket követve jelentheted az alkalmazásból. Minden információt bizalmasan és névtelenül kezelünk. Ezen túlmenően az illető megkapja a helyi válsághelyzeti forrásokat.
  4. Ha nem szeretnél magánüzenetben reagálni, próbáld meg nyilvános hozzászólás formájában megosztani az ingyenes helyi válsághelyzeti forrásokat.
  5. Ha úgy érzed, közvetlenül is képes vagy az illetővel beszélni, folytasd a kapcsolat MEGTEREMTÉSÉNEK a lépéseivel – ennek legjobb módja a privát üzenetküldés az útmutatónk vezetésével.

TANÚSÍTS EGYÜTTÉRZÉST

Találd meg az egyensúlyt a meghallgatás és a nyitott kérdések feltevése között. Ismerd el az illető érzelmeit és küzdelmeit, de semmi esetre se mondd, hogy az öngyilkosság vagy az önkárosítás segít, vagy a küzdelem lehetséges módja lehet. Próbálj a másikra összpontosítani. Talán te is szeretnéd megosztani a saját küzdelmeidet, de ez ahhoz vezethet, hogy a másik fél úgy fogja érezni, hogy nem figyelnek rá. Kerüld, hogy rögvest rátérsz a problémamegoldásra, mivel ez frusztráló lehet a válsághelyzetben lévő személy számára, hiszen az ő helyzetét figyelembe véve te kívülálló vagy. Példák együttérző reakciókra:

  • „Nehéz, amikor az ember úgy érzi, hogy megfeneklett. Néha nehéz felmérni, hogy merre tovább.”
  • „Úgy látom, kétségbeesetten vágysz valami változásra. Min szeretnél változtatni?”
  • „A szakítás után magányosnak és a szeretteidtől elszakítottnak érezheted magad! Hogyan birkózol meg vele?”

KÉRDEZZ KÖZVETLENÜL

A kutatások azt mutatják, hogy az öngyilkosságra való rákérdezés nem ültet bogarat az ember fejébe, és nem növeli a kockázatot. Ellenkezőleg, elindíthat egy olyan beszélgetést, amely segíthet megmenteni az életét:

  • Ha aggódsz, kérdezz rá egyenesen, hogy mostanában foglalkoztatja-e az öngyilkosság vagy az önkárosítás gondolata. Pl. „Gondolkodtál már azon, hogy öngyilkosságot követsz el?” Még ha úgy gondolod is, hogy nem gondolja komolyan, kérdezz rá!
  • Ha vannak öngyilkossági vagy önkárosítási gondolatai, kérdezd meg, hogy (i) rendelkezésére állnak-e az ehhez szükséges módszerek, és (ii) betervezett-e már egy konkrét időpontot és (iii) helyet.
  • Akkor se reagálj elítélően, ha tagadja, hogy öngyilkossági gondolatai lennének. Igyekezz kerülni az olyan válaszokat, mint a „hú” vagy „hála Istennek”. A legjobb valami olyasmit mondani, hogy „köszönöm, hogy ilyen őszinte vagy”. Az illető ebből tudni fogja, hogy ha ilyen gondolatai lennének, veled bizalmasan beszélhet.

CSELEKEDJ

  • Az öngyilkossági és önkárosítási módszerekhez való hozzáférés korlátozása az önkárosítás megelőzésének egyik leghatékonyabb módja. Ha ezt biztonságosan megteheted, korlátozd az olyan dolgokhoz való hozzáférést, amelyekkel az illető kárt tehet magában.
  • Derítsd ki, hogy ki lehetne egy megbízható kapcsolat, akihez fordulhat, ha a gondolatok nem szűnnek vagy nyomasztóbbá válnak. Ha a közösség tagja fiatal, segíts találni egy megbízható felnőttet, egy helyi válságvonalat vagy szakembert; dolgozzatok együtt, gyűjtsetek ötleteket arra, hogy mit mondhatnak neki, és kísérd el őket, amíg közvetlenül meg nem szólítják az illetőt. Ha van egy kedvenc tanára, nagyszerű lenne, ha ő is bekapcsolódna.
  • Sokak számára bevált módszer egy egyéni lista 4–5 tevékenységgel, amelyet automatikusan elvégeznek, ha nehézséggel küzdenek. Ha támogatsz valakit, próbáljatok ki néhány közös tevékenységet, hogy lássátok, mi segít! A tevékenységek listája például így is kinézhet:
  1. Igyál egy pohár jéghideg vizet, és koncentrálj az érzésekre
  2. Végy egy hosszú, meleg vizes zuhanyt
  3. Olvasd újra a kedvenc könyvedet, vagy hallgass valamilyen pörgős dalt
  4. Küldj üzenetet barátaidnak támogatásért, és/vagy érdeklődj, hogy telik a napjuk
  5. Hívd fel a helyi válságvonalat, és beszélj az érzéseidről

ADJ ERŐT

Bátorítsd a közösség tagjait, hogy biztonságban tartsák magukat, és segítséget kérjenek:

  • Segíts elhárítani a támogatás útjában álló akadályokat, ajánld fel, hogy kideríted a segélyvonalak, terapeuták számát, vagy hogy vele maradsz, amíg egy felnőttel beszélget.
  • Gondoskodj arról, hogy rendelkezésére álljanak a szükséges források és eszközök ahhoz, hogy átvészelje a hullámvölgyeket. Például biztasd arra, hogy írjon egy listát arról, hogy mi a jó az életben, az egészséges tevékenységekről, amelyektől jól érzi magát, és azokról a kapcsolatokról, akik segíthetnek neki a nehéz időszakokban. Az öngyilkosságból és az önkárosításból való felépülés nem mindig egyenes vonalú, a közvetlen cél gyakran csak az, hogy hogyan lehet egy napot átvészelni.
Emlékeztetők

Ne feledd, ha aggódsz, tedd meg az első lépést a kapcsolat MEGTEREMTÉSÉHEZ. Nem kell megvárnod, amíg valaki hozzád fordul, hogy kimutasd a törődésedet.
Az öngondoskodás fontos, és te magad is fontos vagy. Senki sem vállalhat teljes felelősséget másvalaki gondolataiért vagy tetteiért. Nem kell vállalnod ezeket a beszélgetéseket, ha nem állsz készen, vagy nem vagy kellő formában.
Több forrás áll rendelkezésre, és nem te vagy az egyetlen, aki felelős egy barátja vagy közösségi tagja jóllétéért. Az egymásról való gondoskodás csapatmunka – segíthetünk másoknak abban, hogy biztonságban maradjanak, jobban érezzék magukat, és hozzájussanak a szükséges forrásokhoz.

Erőforrások

További forrásokat, például az ingyenes, érzelmi problémákkal küzdők számára létrehozott segélyvonalak listáját a TikTok Biztonsági központ oldalán találod meg.

Ezt az eszköztárat a Nemzetközi Öngyilkosság-megelőzési Szövetség, a Crisis Text Line, a Through Line, a Samaritans of Singapore és a Samaritans (Egyesült Királyság) szaktanácsai alapján fejlesztettük ki. Külön köszönet az orvosoknak: Dr. Thomas Niederkrotenthalernek, Rory O'Connornak, Daniel Reidenbergnek és Jo Robinsonnak tanácsaiért és kutatásaiért.

Jogi nyilatkozat

Ha neked vagy egy ismerősödnek öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, azonnal fordulj egészségügyi intézményhez vagy öngyilkossági segélyvonalhoz. Az ezen útmutatókban és/vagy eszközkészletekben található tartalom csak tájékoztatási és oktatási céllal készült, mentális egészségügyi vagy orvosi szolgáltatások nyújtására nem alkalmas.

OSZAR »