Poruchy príjmu potravy

Updated: 30. apríl 2025

Čo sú poruchy príjmu potravy?

Poruchy príjmu potravy sú vážne, potenciálne život ohrozujúce stavy, ktoré ovplyvňujú vzťah osoby k jedlu, cvičeniu a jej telu. K bežným poruchám príjmu potravy patria mentálna anorexia, reštriktívna porucha príjmu potravy (ARFID), bulímia, záchvatové prejedanie a iná špecifická porucha kŕmenia alebo príjmu potravy (OSFED). Poruchy príjmu potravy sa môžu týkať každého bez ohľadu na vek, pohlavie, bohatstvo, tvar alebo veľkosť tela či etnický pôvod. Mnohých jedincov môže trápiť nejaká porucha príjmu potravy, hoci stále vyzerajú „zdravo“.

Ako zistím, kedy mám požiadať o pomoc?

Ak máš ty alebo niekto, koho poznáš, otázky týkajúce sa vnímania tela, stravovania alebo cvičenia, je dôležité vedieť, že pomoc existuje, že zotavenie je možné a že v tom nie si osamote.

Mnohí ľudia zažívajú vo vzťahu k jedlu, cvičeniu a/alebo vnímaniu tela výkyvy smerom nahor a nadol. Keď tvoj vzťah k jedlu, cvičeniu a/alebo telu naďalej nepriaznivo vplýva na tvoj každodenný život (napríklad schopnosť dochádzať do práce alebo školy, socializáciu, zdravotné dôsledky), môže to byť signál na vyhľadanie pomoci. Pamätaj, že na vyhľadanie podpory nemusíš mať bezprostredné problémy alebo nejako vyzerať. Každý si zaslúži podporu a zotavenie je možné.

Čo môžem urobiť, ak si myslím, že potrebujem pomoc?

Tá najstatočnejšia vec, ktorú môžeš urobiť, je priznať si, že možno potrebuješ pomoc, a zveriť sa niekomu, komu dôveruješ. Otvorenie sa je často spôsob, ako môžeš začať na ceste hľadania sebaprijatia, uistenia a nádeje v zotavenie. Môžeš chcieť rôzne formy podpory v závislosti od svojich potrieb a úrovní komfortu. Je tiež v poriadku, ak nemáš istotu v tom, aké možnosti podpory potrebuješ, alebo dokonca kde začať. Tu sú niektoré zdroje, ktoré môžeš zvážiť pri hľadaní pomoci:

  • Dôveryhodní priatelia, rodina alebo náboženské komunity. Priatelia, rodina, učitelia, koučovia, spolupracovníci a/alebo náboženská komunita (ak sa s nejakou stotožňuješ), môžu byť veľkým zdrojom podpory a povzbudenia. Aj keď ťa nepochopia úplne, môžu si ťa vypočuť, ponúknuť uistenie a podporu a pripomenúť ti, že si týmto nemusíš prechádzať osamote. Disponovanie zdrojmi pred konverzáciou môže byť takisto nadmieru užitočné.
  • Linky pomoci a podpora v kríze. Linky pomoci ťa môžu spojiť so školenými odborníkmi, ktorí budú klásť otázky súvisiace s tvojimi pocitmi, či u teba existuje riziko sebapoškodzovania, a aký druh podpory potrebuješ. Linky pomoci môžu tiež odkázať na odborníkov v oblasti lekárstva alebo duševného zdravia.
  • Odborníci v oblasti lekárstva alebo duševného zdravia. Poskytovateľ základnej starostlivosti alebo psychoterapeut, pokiaľ možno taký, ktorý má znalosti o poruchách príjmu potravy, ti môže pomôcť vyhodnotiť zmeny v tvojich emóciách a správaní, odkázať ťa na špecialistov na poruchy príjmu potravy a preskúmať možnosti liečby.
  • Vzájomná podpora. Rozprávanie sa s podobnými ľuďmi, ktorí sa zotavili alebo sa zotavujú z poruchy príjmu potravy, môže byť povzbudzujúce a uisťujúce. Miestne/národné podporné komunity môžu tiež ponúkať telefonické linky a podporné skupiny s jednotlivcami, ktorí zažili duševné problémy.

Čo môžem urobiť pre podporu priateľa?

Byť súčasťou širšej komunity TikTok znamená zabezpečiť, aby sa ostatní členovia cítili bezpečne a mali podporu. Ak ťa na platforme znepokojuje iná osoba alebo si videl/-a niečo, čo na TikTok nepatrí, môžeš sa nám zveriť. Určite nám daj vedieť.

Ak máš priateľa trápiaceho sa vzťahom k jedlu, cvičeniu alebo telu, je ľahké mať pocity preťaženia a neistoty v tom, ako môžeš pomôcť. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžeš prijať v rámci podpory niekoho, o koho máš strach:

  • V prípade priateľov, ktorým sa zatiaľ nedostala pomoc – začni konverzáciu.
  • Počúvaj s empatiou a nesúď. Nerob ani nehovor veci, ktoré by mohli u tvojho priateľa vyvolávať pocity viny alebo zahanbenia, ako napr. príliš kritický prístup alebo ponúkanie jednoduchých riešení, ako je „proste jedz“. Poruchy príjmu potravy sa len zriedkavo týkajú iba stravy. Ide o duševné poruchy, ktoré môžu byť mechanizmom, ako sa vysporiadať s hlbšou emocionálnou úzkosťou. Zdieľanie niečoho, čo môže vyzerať ako zjavné riešenie, môže u tvojho priateľa vyvolávať pocity nepochopenia. Radšej dávaj svojmu priateľovi otvorené otázky, ako napr. „ako sa dnes cítiš?“. Vypočuj si jeho odpoveď bez súdenia, opravovania alebo prerušovania, aj keď možno nesúhlasíš s tým, čo hovorí.
  • Ponúkni sa, že mu sprostredkuješ zdroje. Môže to byť náročné v prípade ľudí, ktorí sa sami ostýchajú požiadať o pomoc. V zotavení svojho priateľa môžeš zohrávať dôležitú úlohu tým, že ho budeš nabádať, aby vyhľadal odbornú pomoc od terapeuta alebo poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, kontaktoval linku pomoci alebo sa obrátil na miestnu podpornú skupinu.
  • V prípade priateľov na ich ceste za zotavením – motivuj ich.
  • Nabádaj k zotaveniu. Nabádaním svojho priateľa, obzvlášť ak sa na ceste za zotavením stretáva s prekážkami, keďže to nebude priamočiare ani perfektné. Pripomínaj mu jeho pokrok a výhry, nech sú akokoľvek malé.
  • Odvádzaj pozornosť od zbytočných tém. Nijako nekomentuj jeho (alebo svoj vlastný) vzhľad, hmotnosť či potravu. Takéto komentáre môže brať ako negatívne, neužitočné alebo môžu vyvolávať rozpaky. Radšej sa snaž zamerať na užitočné časti jeho života nesúvisiace s poruchou príjmu potravy vrátane jeho záujmov, osobnosti a každodenných výhier.
  • Nech sa deje čokoľvek, dbaj na seba: Počúvanie a podporovanie ľudí v tvojom okolí berie veľké množstvo energie. Môže to u teba zanechávať pocity úzkosti alebo vyhorenia. Ak si všimneš, že podporovanie priateľa si vyberá daň na tvojom vlastnom duševnom zdraví, neboj sa dať si pauzu, stanoviť si zdravé limity alebo sa porozprávať s niekým, komu dôveruješ.

Viac informácií o tom, ako podporovať priateľov, ktorí zažívajú problémy s duševným zdravím, je k dispozícii v Sprievodcovi pohodou TikToku.

Povedz to odborníkovi

Ak uvažuješ o tom, že si ublížiš alebo ak ti tvoja porucha príjmu potravy spôsobuje vážne zdravotné problémy (ako napr. omdlievanie alebo búšenie srdca), okamžite kontaktuj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, pohotovostné služby alebo linku pomoci.

Ak ťa trápi porucha príjmu potravy alebo máš obavy súvisiace s pohodou priateľa alebo člena rodiny, zváž kontaktovanie dospelej osoby, ktorej dôveruješ, prípadne kontaktovanie miestnej podpornej skupiny pre poruchy príjmu potravy, alebo vyhľadanie odbornej pomoci. Nižšie sú uvedené nejaké zdroje, ktoré môžu pomôcť:

Ďalšie informácie

Je normálne neustále premýšľať o svojej postave a hmotnosti?

Je bežné príležitostne sa zamýšľať nad svojou hmotnosťou a postavou. No ak ti tieto myšlienky berú až priveľa času a zanechávajú v tebe pocity posadnutosti, hnevu, obáv alebo stresu, možno potrebuješ nejakú podporu. Obráť sa na niekoho, komu dôveruješ, a získaj pomoc, ktorú si zaslúžiš. Nie si v tom sám/sama. Sú ľudia, korí ti môžu pomôcť.

Aké sú niektoré tipy na vysporiadanie sa s poruchami príjmu potravy?
  • Vyhľadaj lekársku a psychiatrickú starostlivosť
    • Tipy zdieľané na tejto stránke sú od organizácií zaoberajúcich sa poruchami príjmu potravy, ktoré s nami spolupracujú na TikToku. Duševné zdravie každého človeka je však jedinečné. Najlepší spôsob, ako zistiť, ako sa vysporiadať s poruchou príjmu potravy, je obrátiť sa na lekára alebo poskytovateľa psychiatrickej starostlivosti, ktorý to s tebou môže vyriešiť. Ak máš problém obrátiť sa na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, nemusíš to urobiť osamote. Priatelia, rodina, kolegovia a linky pomoci ťa môžu podporiť tým, že ťa odkážu na starostlivosť.
  • Daj si pauzu, ak ju potrebuješ
    • Veľkú časť svojich životov žijeme online a niekedy sa môže stať, že sa porovnávame s druhými. Ak toho je na nás už príliš, rozpoznaj tieto pocity a daj si pauzu. Skús robiť niečo, čo ti zlepší náladu a zmierni stres, napríklad vychádzky do prírody, počúvanie hudby, stretnutia s priateľmi alebo praktikovanie meditácie. Ak si všimneš, že interakcie s nejakým účtom alebo osobou majú na teba nepriaznivý vplyv, pouvažuj o zrušení sledovania.
  • Všimni si, ako sa rozprávaš sám/sama so sebou
    • Rozhovor so sebou môže byť bežným komentárom toho, ako sa cítime, a všetkého okolo nás. Niekedy sa takéto rozprávanie so sebou môže stať negatívnym a toxickým, a môžeme sa potom cítiť horšie. Skús si precvičiť, ako sa so sebou rozprávať láskavým, trpezlivým a starostlivým spôsobom. Rozprávanie sa so sebou by malo byť podobné ako hovoriť so svojím najlepším priateľom.
  • Nájdi svoju vnútornú silu a kladné vlastnosti
    • Je ľahké uveriť tomu, že tvoj vzhľad definuje to, kým si. V skutočnosti nás nedefinujú len naše telá. To, ako premýšľaš, správaš sa a vplývaš na svet, je dôležitejšie než tvoj fyzický vzhľad. Skús sa zamyslieť nad všetkými svojimi silnými stránkami a hodnotami, ktoré presahujú vzhľad. Zameranie sa na toto ti môže pomôcť získať väčší nadhľad a mať zo seba a zo svojich úspechov dobrý pocit.
    • Každé ráno môžeš začať napríklad tým, že si povieš „Som vďačný/-á za svoje bijúce srdce, ktoré ma udržuje nažive. Som vďačný/-á za svoju silu, ktorá mi pomáha zvládať ťažké situácie.“
  • Spoznaj svoje spúšťače a plánuj v predstihu
    • Poruchy príjmu potravy môžu často nastávať ako dôsledok spúšťajúcich okolností, napr. učenie sa na skúšky, zmeny v rutine, stres spojený s jedlom alebo rodinné oslavy, napr. sviatky. Zisti, čo vyvoláva nepríjemné alebo negatívne pocity v súvislosti s tvojím vzhľadom a/alebo telom. Plánuj dopredu spísaním zoznamu na prípravu, ako získať podporu, ak máš pocit, že došlo k ich spusteniu.
    • Môžeš napríklad požiadať niekoho, komu dôveruješ, aby ti pomohol ohľadom tvojich spúšťačov. V náročných chvíľach tak budeš mať väčšiu istotu, že dosiahneš pokrok.
Ako sa môžem na TikToku bezpečne podeliť o svoje skúsenosti s poruchami príjmu potravy?

Ak zvažuješ zdieľanie svojho príbehu na TikToku, prečítaj si [príručku pre zdieľanie príbehu], kde nájdeš tipy. Prečítaj si tiež sekciu „Poruchy príjmu potravy a nezdravé vnímanie tela“ v našich Pravidlách komunity.

Vyhlásenie

Obsah poskytnutý na tejto stránke slúži iba na informačné účely a vzdelávacie použitie. „Tematická stránka o poruchách príjmu potravy“ by sa nemala považovať za náhradu lekárskej, psychologickej alebo psychiatrickej diagnózy, liečby alebo poradenstva. Neváhaj vyhľadať odbornú lekársku podporu alebo okamžitú núdzovú pomoc, ak si ty alebo ľubovoľná iná osoba v kríze, nebezpečenstve alebo si prechádzaš zdravotnou núdzovou situáciou. Nezabúdaj, že ty nenesieš výlučnú zodpovednosť za bezpečnosť druhých – môžeš získať pomoc.

Toto Centrum bezpečnosti bolo vyvinuté na základe odborných konzultácií so združením National Alliance for Eating Disorders.

OSZAR »