Updated: 30. apríl 2025
Poruchy príjmu potravy sú vážne, potenciálne život ohrozujúce stavy, ktoré ovplyvňujú vzťah osoby k jedlu, cvičeniu a jej telu. K bežným poruchám príjmu potravy patria mentálna anorexia, reštriktívna porucha príjmu potravy (ARFID), bulímia, záchvatové prejedanie a iná špecifická porucha kŕmenia alebo príjmu potravy (OSFED). Poruchy príjmu potravy sa môžu týkať každého bez ohľadu na vek, pohlavie, bohatstvo, tvar alebo veľkosť tela či etnický pôvod. Mnohých jedincov môže trápiť nejaká porucha príjmu potravy, hoci stále vyzerajú „zdravo“.
Ak máš ty alebo niekto, koho poznáš, otázky týkajúce sa vnímania tela, stravovania alebo cvičenia, je dôležité vedieť, že pomoc existuje, že zotavenie je možné a že v tom nie si osamote.
Mnohí ľudia zažívajú vo vzťahu k jedlu, cvičeniu a/alebo vnímaniu tela výkyvy smerom nahor a nadol. Keď tvoj vzťah k jedlu, cvičeniu a/alebo telu naďalej nepriaznivo vplýva na tvoj každodenný život (napríklad schopnosť dochádzať do práce alebo školy, socializáciu, zdravotné dôsledky), môže to byť signál na vyhľadanie pomoci. Pamätaj, že na vyhľadanie podpory nemusíš mať bezprostredné problémy alebo nejako vyzerať. Každý si zaslúži podporu a zotavenie je možné.
Tá najstatočnejšia vec, ktorú môžeš urobiť, je priznať si, že možno potrebuješ pomoc, a zveriť sa niekomu, komu dôveruješ. Otvorenie sa je často spôsob, ako môžeš začať na ceste hľadania sebaprijatia, uistenia a nádeje v zotavenie. Môžeš chcieť rôzne formy podpory v závislosti od svojich potrieb a úrovní komfortu. Je tiež v poriadku, ak nemáš istotu v tom, aké možnosti podpory potrebuješ, alebo dokonca kde začať. Tu sú niektoré zdroje, ktoré môžeš zvážiť pri hľadaní pomoci:
Byť súčasťou širšej komunity TikTok znamená zabezpečiť, aby sa ostatní členovia cítili bezpečne a mali podporu. Ak ťa na platforme znepokojuje iná osoba alebo si videl/-a niečo, čo na TikTok nepatrí, môžeš sa nám zveriť. Určite nám daj vedieť.
Ak máš priateľa trápiaceho sa vzťahom k jedlu, cvičeniu alebo telu, je ľahké mať pocity preťaženia a neistoty v tom, ako môžeš pomôcť. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžeš prijať v rámci podpory niekoho, o koho máš strach:
Viac informácií o tom, ako podporovať priateľov, ktorí zažívajú problémy s duševným zdravím, je k dispozícii v Sprievodcovi pohodou TikToku.
Ak uvažuješ o tom, že si ublížiš alebo ak ti tvoja porucha príjmu potravy spôsobuje vážne zdravotné problémy (ako napr. omdlievanie alebo búšenie srdca), okamžite kontaktuj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, pohotovostné služby alebo linku pomoci.
Ak ťa trápi porucha príjmu potravy alebo máš obavy súvisiace s pohodou priateľa alebo člena rodiny, zváž kontaktovanie dospelej osoby, ktorej dôveruješ, prípadne kontaktovanie miestnej podpornej skupiny pre poruchy príjmu potravy, alebo vyhľadanie odbornej pomoci. Nižšie sú uvedené nejaké zdroje, ktoré môžu pomôcť:
Je bežné príležitostne sa zamýšľať nad svojou hmotnosťou a postavou. No ak ti tieto myšlienky berú až priveľa času a zanechávajú v tebe pocity posadnutosti, hnevu, obáv alebo stresu, možno potrebuješ nejakú podporu. Obráť sa na niekoho, komu dôveruješ, a získaj pomoc, ktorú si zaslúžiš. Nie si v tom sám/sama. Sú ľudia, korí ti môžu pomôcť.
Ak zvažuješ zdieľanie svojho príbehu na TikToku, prečítaj si [príručku pre zdieľanie príbehu], kde nájdeš tipy. Prečítaj si tiež sekciu „Poruchy príjmu potravy a nezdravé vnímanie tela“ v našich Pravidlách komunity.
Obsah poskytnutý na tejto stránke slúži iba na informačné účely a vzdelávacie použitie. „Tematická stránka o poruchách príjmu potravy“ by sa nemala považovať za náhradu lekárskej, psychologickej alebo psychiatrickej diagnózy, liečby alebo poradenstva. Neváhaj vyhľadať odbornú lekársku podporu alebo okamžitú núdzovú pomoc, ak si ty alebo ľubovoľná iná osoba v kríze, nebezpečenstve alebo si prechádzaš zdravotnou núdzovou situáciou. Nezabúdaj, že ty nenesieš výlučnú zodpovednosť za bezpečnosť druhých – môžeš získať pomoc.
Toto Centrum bezpečnosti bolo vyvinuté na základe odborných konzultácií so združením National Alliance for Eating Disorders.